Haberler

Şirket İçi Motivasyon Nasıl Arttırılır?

24.03.2020 - 13:09

Şirket içi motivasyonu arttırmanın sırları...

 

Şirket İçi Motivasyon Nasıl Arttırılır?

  Motivasyon, hayatımızın her alanında bizler için çok önemli olan bir konudur. Özellikle çalışma hayatımız için verimliliği arttıracak, çalışma saatlerimizin ne kadar çok yararlı ve verimli geçmesini sağlayacak faktörlerin başında gelmektedir.

  Bu motivasyonu elde etmek de büyük ölçüde şirketimizin yöneticilerine düşer. Yaptıkları veya yapacakları çalışmalar ile çalışanlarının motivasyonlarını arttırmasına yardımcı olarak onlardan bunun karşılığından verim beklerler.

  Çalışanların Motivasyonunu Arttırmak İçin Neler Yapılabilir ?

 Saygılı ve nazik olun

   Yöneticilerin sabah ofise geldiklerinde çalışanları selamlaması, «teşekkür ederim» ve «lütfen» gibi kelimeleri kullanması, çalışanların kendilerini daha huzurlu veya önemli hissetmelerini sağlayarak motivasyonlarını arttırmaktadır.

 Başarılarını tebrik et!

    Her çalışan başarısının taktir edilmesini bekler. Yaptığını doğru hareketin takip edildiğini ve bunun taktir edildiğini görmek çalışanı mutlu eder ve motivasyonunu arttırarak daha başarılı işler yapması için çabalamasını sağlar. Ayrıca çalışan kişi bu yapmış olduğu başarı sonucunda bir ödül ile de taktir edilebilir.

  Grup çalışmasına özen gösterin.        

  Aynı şirkette çalışan kişilerin iş arkadaşlarıyla beraber bir takım olarak yapabileceklerini görmeleri gerçekten çok önemli bir durumdur. Bu hem çalışanların kendi içlerinde kaynaşmasu ve bir takım olmasını sağlar, ayrıca beraber yaptıkları fikir alışverişleri sayesinde motivasyonları artacaktır.

 Streslerini en alt seviyeye indirin.

  Yoğun stresin yaşandığı, önemli toplantıların atlatıldığı günlerin sonunda küçük bir kutlamayla çalışanlarınızın streslerini azaltmasını sağlayabilirsiniz.

 Özel günleri hatırlayın.

    Doğum günleri ve işe başlangıç günleri gibi olan özel günleri hatırlayın ve onlara bu takımın bir parçası olduğunu hissettirin.

 Sosyal aktiviteler düzenleyin

   Sosyal aktiviteler düzenlemek çalışanların sosyalleşmesini ve birbirleriyle bağ kurmasını sağlayarak iş ortamından duydukları memnuniyeti ve aidiyet duygusunu arttırmaktadır.

   Gelişim olanakları sunun

    Çalışanlarınızın kis?isel ve mesleki gelişimlerini desteklemek için eğitim olanakları sunmanız çalışanlarınıza kendilerine değer verildiğini hissettircektir.       

  Çalışanlarınıza zaman ayırın

 Çalışanınız sizinle görüşmek istediğinde ona vakit ayırın, farklı şeylerle ilgilenmeden tamamen ona odaklanın.

  Çalışanlarınıza iyi ve temiz bir çalışma ortamı sunun

  İyi ve temiz çalışma ortamlarında çalışanlar kendilerine deg?er verildiğini hissetmektedir. Günün önemli bir bölümünü iş yerinde geçiren çalışanların motivasyonunu artırmak için temiz ve ferah çalışma ortamları ve konforlu araçlar sağlamak gerekmektedir.

  İş ile ilgili önerilerini dikkate alın.

  Bu kişi işe yeni başlayan biri ya da stajyer de olabilir. Hangi konumda olursa olsun iş ile ilgili fikirlerini isteyerek, önerilerini dinleyerek ve değerlendirerek çalışanınızın düşüncelerini önemsediğinizi hissettirin.

 Spor aktivitelerine yönlendirmeyi sağlayın.

  Çalışan bu sayede takımdaşlık duygusunu kazanır ve beraber yapılan spor aktiviteleri sayesinde çalışanların motivasyonunun her zaman artış gösterdiği gözlemlenmiştir. Business Cup etkinliğimiz ise buna çok iyi bir referans olabilir.

 

 

 

Yorum Yap...
Yorumla