BUSINESS CUP FUTBOL LİGİ TALİMATNAMESİ

1. GENEL İŞLEYİŞ

a) Business Cup’ta mücadele edecek ekipler, katıldıkları illerde 5 (beş) takımın bulunduğu gruplarda mücadele edecektir. Gruplarında katılacakları 4 müsabakanın ardından, ilk 4 sırada bulunmaları halinde bir sonraki tura yükselirler. Etkinlik, bu turun ardından tek müsabakalı eleme usulü ile devam edecektir.

b) Grup müsabakaları sonunda, iki ya da daha fazla takımın puan eşitliği halinde sırasıyla şu kriterlere bakılır; 

- Eşit puanlı takımların birbirleriyle oynadıkları müsabakalardan bir puan tablosu oluşturulur ve ikili averaja bakılır.

- Genel averaj,

- Atılan gol sayısı,

- Hükmen mağlubiyet (Hükmen mağlubiyeti olmayan takım üst sırada yer alır.),

- Grup müsabakalarında görülen sarı ve kırmızı kartlar (Sarı kart bir, kırmızı kart üç ceza puanı olmak üzere en düşük ceza puanına sahip olan takım üst sırada yer alır.),

- Eşitlik halen devam ediyorsa ilgili takımlar arasında kura çekilişi yapılacaktır.

c) Eleme turlarında beraberlikle sonuçlanan müsabakalarda, doğrudan penaltı atışlarına geçilir.

* İki takımın sırasıyla üçer penaltı atış hakkı bulunur. Eğer, iki takım da üçer penaltı vuruşu sonucunda skorda eşitlik bozulmaz ise seriye tekli penaltı atışları şeklinde eşitlik bozulana kadar devam edilir.

d) Hükmen mağlubiyet cezası ile sonuçlanan müsabakaların organizasyondaki karşılığı, müsabakanın ceza uygulanan takımın aleyhine 10-0 mağlubiyeti ile tescildir.

e) Bir takım üst üste 2 müsabakaya katılım sağlamaması nedeniyle hükmen mağlubiyet cezası aldığı takdirde turnuvadan ihraç edilir. Daha önce oynadığı müsabakaları ve kalan müsabakalarında ise hükmen 10-0 mağlup ilan edilir.

f)  Her takım müsabaka başlangıç saatinde en az 5 oyuncusuyla, oyun alanı içerisinde hazır olmalıdır. Aksi bir durumda, ilgili takıma hükmen mağlubiyet cezası uygulanır. Organizasyon komitesi gerekli gördüğü durumlarda müsabaka saatini ve yerini değiştirme hakkına sahiptir.

g) Business Cup müsabakalarında taç kuralı uygulanır. Taç atışı, el ile kullanılır. Hatalı taç kullanımında ise; taç atışı el değiştirir.

h) Müsabakalarda, rakibe yerden kayarak müdahale yasaktır. Bu müdahalenin yapılması durumunda müsabaka hakemi kayarak müdahaleyi yapan oyuncunun takımı aleyhine endirekt serbest vuruş kararı verir. Oyuncuların rakibin topla oynama mesafesi dışında yapacakları kayarak müdahaleler ise serbesttir.

2. OYUNCU SAYISI VE NİTELİKLERİ

a) Her takımın kadrosu en az 7, en çok 15 kişiden oluşur.

b) Müsabakalar, 1 kaleci 6 oyuncudan oluşan 7 kişilik takımlar ile oynanacaktır. Müsabakanın oynandığı saha ölçülerinin gerektirdiği durumlarda 1 kaleci 7 oyuncudan oluşan 8'erli takımlarla oynanabilir. Bu durumun oluşması halinde www.businesscup.com.tr adresinde bu bilgi paylaşılarak katılımcılar bilgilendirilir.

c) Business Cup’ta yer alacak katılımcı şirket oyuncularının, turnuva başlangıç tarihinden geriye dönük en az 2 aylık sigortalı çalışanları olması gerekmektedir. Amatör oyuncu statüsündeki çalışanlar için bu süre 6 aydır.

Örnek: Business Cup 2024 Bahar Sezonu başlangıç tarihi 18.02.2024 olduğundan; bu dönem oynayacak tüm oyuncular(Amatör statüdeki oyuncu hariç), 18.12.2023 ve öncesinde katıldıkları şirkette sigorta girişini yaptırmış olmalıdır.

d) Grup şirketleri Business Cup’a birbirinden bağımsız olarak katılabilecekleri gibi isterlerse beraber katılabilirler. Grup şirketleri birleşmeleri halinde, organizasyonda çatı grubun veya çatı grup adına patentli bir markanın adıyla yer alacaklardır. Bağımsız katılmaları halinde ise bu takımlar ayrı gruplarda yer alır. Grup şirketlerinde şirket ortaklarından en fazla 3’ü kadroda bulunabilir.

e) Bir şirket, oyuncu kadrosunda franchise çalışanlarını oynatabilir. Bu durumda iki şirket arasındaki franchising sözleşmesi kayıt aşamasında ibraz edilmelidir.

f) Bir şirket, oyuncu kadrosunda 1 adet resmi sözleşmeli taşeronunun veya 1 adet kendisi adına fason üretim yapan firmanın SGK’lı çalışanlarını bulundurabilir. Bu durumda taşeron sözleşmesi veya fason üretim sözleşmesi kayıt aşamasında ibraz edilmelidir.

Örnek: Şirket, güvenlik ve temizlik işlerini 2 firmaya taşeron olarak yaptırmaktadır. Bu durumda Business Cup kadrosunda güvenlik işleri taşeronundan veya temizlik işleri taşeronundan sınırsız oyuncu alabilir. Ancak, her iki taşeronundan aynı anda oyuncu alamaz.

g) Katılımcı şirketler 15 kişilik resmi takım listesi içerisinde, stajyer firma çalışanlarını bulunduramaz.

h) Katılımcı şirketler 15 kişilik resmi takım listesi içerisinde, profesyonel futbol lisansına sahip oyuncu bulunduramaz. Eski profesyonel futbolcuların kadroda bulunabilmeleri için sözleşme bitiş tarihleriyle turnuva başlangıç tarihi arasında en az 1 yıllık sürenin geçmiş olması gerekir.

i) Katılımcı şirketler 15 kişilik resmi takım listesi içerisinde, Bölgesel Amatör Lig(BAL) futbol lisansına sahip oyuncu bulunduramaz. Eski BAL futbolcularının kadroda bulunabilmeleri için en son çıktığı BAL müsabakası tarihiyle turnuva başlangıç tarihi arasında en az 1 yıllık sürenin geçmiş olması gerekir.

j) İlgili sezonun başlangıç gününden 1 yıl önce veya daha yeni tarihte amatör vizesi almış veya yeniletmiş (Süper Amatör, 1. Amatör vb.) her oyuncu “amatör oyuncu” statüsündedir. (2024 Bahar sezonu için 18.02.2023 ve sonrası vize almış oyuncular)

k) Katılımcı şirketler 15 kişilik resmi takım listesi içerisinde, faal (vizeli) amatör lisansına sahip (BAL hariç) yalnızca 1(BİR) amatör oyuncu bulundurabilir. Business Cup’ta yer alacak katılımcı şirket amatör lig oyuncusunun, turnuva başlangıç tarihinden geriye dönük en az 6 aylık sigortalı çalışan olması gerekmektedir.

Örnek: Business Cup 2024 Bahar Sezonu başlangıç tarihi 18.02.2024 olduğundan; bu dönem oynayacak amatör oyuncunun, 18.08.2023 öncesinde katıldıkları şirkette sigorta girişini yaptırmış olmalıdır.

l) Profesyonel ve Amatör oyuncu lisans sorgulamaları, TFF Bilgi Bankası ve ASFK üzerinden gerçekleştirilir.

m) Katılımcı şirketler, Business Cup’ta kadroda bulunan bir oyuncusunun etkinlik devam ederken işten ayrılması durumunda, takımdaki varlığı otomatik olarak son bulur. Takım, bu durumu Merkez Disiplin Kuruluna bildirerek söz konusu oyuncuyu kadrodan çıkarmak ve bir daha oynatmamak zorundadır. Bu durumda bulunan bir oyuncu söz konusu takımda oynaması durumunda, ilgili takıma o müsabakada hükmen mağlubiyet cezası uygulanır.

n) Takımların grup aşamasını geçerek eleme müsabakalarına geçmesi halinde; grup aşamasının bitimine müteakip ilk hafta içerisinde, kadrolarına 2 oyuncu transfer yapma hakları vardır. Transfer edilecek olan oyuncuların, 2. madde de belirtilen oyuncu niteliklerine uygun olması gerekmektedir. Takım kadrosu maksimum 15 kişi olabilir. 15 kişilik kadrosu olan takımlar transfer yapabilmeleri için kadrolarından oyuncu çıkartması gerekmektedir.

o) Aktif sezon içerisinde aynı gruba ait iki veya ikiden fazla şirket takımın turnuvaya katılım sağladığı durumlarda bu gruba bağlı takımlar arası transfer yapılamaz.

3. OYUNCULARIN GİYSİ VE GEREÇLERİ         

a) Business Cup’ta takımların müsabakalara forma ile katılma zorunluluğu vardır. Takımlar forma fotoğraflarını, ilgili Business Cup başlangıç tarihinden 10 gün önce [email protected] adresine göndererek onay almalıdır. Müsabaka hakemi tarafından iki takımın formalarının birbirine benzer olması nedeniyle karışıklık olabileceği kanaatine varılması halinde, müsabaka hakeminin gerçekleştireceği kura ile belirlenen takım, Organizasyon Komitesi’nin sağlayacağı yeleklerle oynar. 

b) Müsabaka öncesinde sahada ısınmak isteyen oyuncular mutlaka yelek veya eşofman üstü giymelidir.

c) Mücadelen eden takım oyuncuları, plastik krampon, halı saha ayakkabısı ile oynaması mümkündür. Vidalı krampon tüm illerde yasaktır. Müsabaka hakeminin, oyuncunun ayakkabısının rakibin sağlığına zarar verebileceğine kanaat getirdiği durumda, oyuncunun ayakkabısını değiştirmesini istemekle yetkilidir.

d) Yaralanmalara neden olabilecek takıları takmak yasaktır. (Gözlük, saat, yüzük, kolye, bileklik vs.)

e) Müsabakalar Organizasyon Komitesinin sağlayacağı tam profesyonel müsabaka toplarıyla oynanacaktır.

f) Tüm oyuncuların müsabaka sırasında tozluk ve tekmelik kullanma zorunluluğu vardır.

g) Müsabakalarda mücadele edecek tüm takımların, tam takım forma (forma-şort-tozluk) ile mücadele etme zorunluluğu vardır. Takımların bir veya birden fazla oyuncusunun tam takım forma ile sahaya çıkmaması durumunda müsabaka hakemi, müsabaka raporunda bu durumu belirtir. İlgili takıma, Merkez Disiplin Kurulu tarafından bir defaya mahsus ihtar cezası uygulanır. Aynı takımdan bir veya birden fazla oyuncu ertesi müsabakalarda tam takım forma ihlalini tekrar etmesi durumunda, ihlali yapan oyuncu(lar) bir sonraki müsabakalara katılamazlar.

4. OYUNCU DEĞİŞİKLİĞİ

a) Business Cup müsabakalarında, takımların sınırsız oyuncu değiştirme hakkı vardır. Oyuna girecek olan oyuncu, değişikleri kontrol eden müsabaka hakeminin yanına gelerek oyunun durmasını beklemeden çıkacak olan oyuncu ile el temasında bulunarak değişikliği gerçekleştirir. Değiştirilecek oyuncuları ve zamanını belirlemek teknik direktör (Teknik direktörün olmadığı takımlarda, takım kaptanı) yetkisindedir.

b) Oyundan çıkan oyuncu, yeni bir oyuncu değişikliği ile oyuna tekrar dâhil olabilir.

5. TEKNİK EKİP VE YÖNETİCİLER

a) Katılım sırasında tanımlanmış olan takım yöneticisi ve teknik direktörü soyunma odası, koridor, oyun alanı gibi teknik alanlarda takımla birlikte bulunabilir. Tanımsız kişilerin belirtilen teknik alanlarda bulunması yasaktır. Tanımlanmış takım yöneticisi veya teknik direktörden sadece 1 tanesi yedek kulübesinde bulunabilir.

b)Takımlar tarafından tanımlanmış olan yönetici ve teknik direktörler bir kereye mahsus, yazılı olarak ilgili değişiklik evraklarını müsabaka öncesindeki hafta içi ve mesai saatleri içerisinde beyan etmesi koşuluyla değiştirilebilir. Müsabaka günü yapılacak değişiklikler kabul edilmez.

c) Takımlar tarafından tanımlanmış olan teknik direktör ve yöneticiler, sorumlu davranışlar içinde bulunmalıdırlar. Bu kişilerin saha içi ve saha dışında sportmenliğe aykırı davranışları halinde kendileri ve gerek görüldüğü durumlarda takımları, Merkez Disiplin Kurulu sevk edilerek gerekli disiplin cezası uygulanır.

e) Takım kaptanları; yönetici ve teknik direktörün yokluğunda takımında tam yetkilidir. Business Cup kurallarına hâkim bir şekilde saha içi ve saha dışında tüm organizasyon görevlilerine yardımcı olmalıdırlar. 

6. SEYİRCİLER

a) Müsabakayı izleyen seyircilerin veya yedek oyuncuların, müsabaka hakeminin izni olmadan oyun alanına girmeleri kesinlikle yasaktır.

b) Business Cup’ta mücadele eden takımlar, kendilerini izlemeye gelen seyircilerinin hal ve hareketlerinden sorumludur. Müsabaka raporuyla bir takımın taraftarı olduğuna kanaat getirilen kişinin organizasyon görevlileri, müsabaka hakemleri, rakip oyuncu veya taraftarlarına karşı sportmenlik sınırını aşan tutumu ile oyun alanı için belirtilen kurallarına uymaması yine o takımın sorumluluğu altındadır. Bu tip durumlarda Merkez Disiplin Kurulu’nun ilgili seyirciler ile takım arasında bağlantı olduğunu saptaması halinde; gerekli disiplin cezası ilgili takıma uygulanır. Ayrıca katılımcı şirket, etkinlik süresi boyunca seyircilerinin ve oyuncularının etkinlik alanı içinde bulunan eşya, makine ve düzeneklere verilecek maddi zarardan sorumludur.

7. HAKEMLER

a) Business Cup’ta gerçekleştirilen her müsabaka, oyun kurallarını uygulamada tam yetkili olarak atanmış hakemler tarafından yönetilir. Müsabaka hakemlerinin oyun ile ilgili kararları, nihai kararlardır.

b) Hakemler ve saha koordinatörleri müsabaka boyunca, organizasyon komitesini temsil etmektedirler. Müsabaka hakemlerinin, oyun alanı içi ve dışı ile ilgili verdikleri kararlar tartışılamaz. Müsabaka hakemlerini tayin etme yetkisi tamamıyla Merkez Disiplin Kurulu’na aittir, takımların hakem seçme hakkı yoktur. 

c) Müsabaka hakemi, oyuncuların oyun alanına girişinden çıkana kadar geçen süre (Normal müsabaka süresi, devre arası, seri penaltı atışları) içerisinde sarı veya kırmızı kart gösterme yetkisine sahiptir.

d) Eğer müsabaka hakemi herhangi sebepten dolayı geçici olarak oyunu yönetemeyecek hale gelirse, müsabaka saha koordinatörünün denetimi altında devam edebilir.

e) Müsabaka hakemi, bir veya birkaç oyuncunun oyun içindeki disiplini bozabileceğine ve anlık bir sinirle oyundan ihraç olabilecek psikolojiye büründüğüne kanaat getirdiği durumlarda hem sahadaki oyun disiplinini hem de oyuncuları korumak amacıyla beyaz kartını kullanır. Beyaz kart oyuncu, saha koordinatörünün kontrolünde oyun alanı dışına çıkarak, 5 dakika süre ile oyun alanı dışında bekler. Bu süre zarfında ilgili takımının yedek bir oyuncusu, beyaz kart ile cezalandırılan oyuncunun yerine oyuna dâhil olabilir. Ceza süresi tamamlanan oyuncu, müsabaka hakeminden izin alarak tekrar oyuna girebilir. Beyaz kartın, sarı veya kırmızı kartla bir ilişkisi yoktur. Bu kart bir ceza uygulaması değil, koruma unsurudur. Oyuncuya sakinleşmesi ve oyundan ihraç olacak bir ihlal yapmaması için tanınan bir şanstır.

8. DİSİPLİN KURULU

a) Fairplay Events Merkez Disiplin Kurulu; Business Cup asayişinden sorumlu olup, ligin yargı organı özelliğini taşır. Haftanın belirli bir günü toplanarak hafta boyu gelişen olayları değerlendirir ve gerekli kararları alır.

b) Business Cup’ta, saha içi ve saha dışında sportmenliğe aykırı tutum ve davranışlara (kavga, küfür vs.) Fairplay Events Merkez Disiplin Kurulu tarafından ilgili disiplin cezası uygulanır. 

c) Fairplay Events Merkez Disiplin Kurulu, cezai uygulamalarında oyuncunun ve takımın disiplin geçmişlerini göz önünde bulundurur.

d) İlgili sezon fikstürüne uygun şekilde hareket etmeyerek müsabakaya katılım sağlamayan takıma hükmen mağlubiyet cezası verilir. Eğer katılım sağlanmayan müsabaka grup aşaması müsabakası ise hükmen mağlubiyete ek olarak -1 (eksi 1) puan indirme cezası uygulanır.  

e) Müsabakada kırmızı kart gören oyuncuya, en az 1 (bir) müsabakadan men cezası uygulanır.

f) Kırmızı kart gören oyuncu oyundan ihraç olur ve müsabaka boyunca oyuna tekrar dahil olamaz. Takım 5 dakikalığına 1(BİR) kişi eksik mücadele eder. Bu süre sona erdikten sonra kırmızı kart gören oyuncunun yerine takımın yedek oyuncularından biri müsabaka hakeminin onayıyla birlikte müsabakaya dahil olur.

g) Fairplay Events Merkez Disiplin Kurulu; müsabakada görülen kartlardan bağımsız olarak, keyif öğelerini tehdit ettiğine kanaat getirdiği takım ve oyuncuya disiplin cezası uygulama yetkisine sahiptir. 

h) Merkez Disiplin Kurulu, Fairplay Events'in faaliyet gösterdiği 16 ilin İl Disiplin Kurulu Başkanlarından oluşur.

9. TATİL EDİLEN MÜSABAKALAR

a) Business Cup’ta bir müsabakaya, herhangi bir oyuncunun hayati sakatlığı nedeniyle (Müsabaka hakemi sakatlığın önemine onay vermelidir.) devam edilememesi durumunda, müsabaka tatil edilir. İlgili müsabaka Organizasyon Komitesinin belirleyeceği gün ve saat de kaldığı yerden tamamlanır.

b) Business Cup’ta bir müsabakanın disiplin veya güvenlik gibi bir nedenle tatil edilmesi durumunda, müsabaka Fairplay Events Merkez Disiplin Kuruluna sevk edilir. Kurul, gerekli incelemeleri yaparak; müsabakanın yeniden oynanmasına, kaldığı yerden devam etmesine, iki takımdan birinin hükmen mağlubiyetine, müsabakanın o anki skoruyla tescil edilmesine, her iki takımın tüm Fairplay Events müsabakalarından men cezası veya takımlara puan cezası uygulamasına karar verebilir. 

10. İTİRAZLAR

a) Takımlar müsabakalarla ilgili her türlü itirazlarını müsabakanın bitimine müteakip en geç 48 saat içerisinde, TR150001200127100010100195 IBAN hesabına (Fairplay Events resmi banka hesabıdır.) gönderilen “Müsabaka İtirazı” açıklamalı 1.000,00 TL’lik dekontun kopyası ile birlikte [email protected] adresine gönderecekleri mail ile yapmaları gerekmektedir. Bu süreyi aşan itirazlar dikkate alınmaz.

b) Yapılan itirazın haklı bulunması halinde, itiraz bedeli katılımcı firmaya geri ödenecektir.

11. ORGANİZASYON SORUMLULUKLARI & SİTE İŞLEYİŞİ:

a) Business Cup organizasyon yapısı ile ilgili her türlü konuda karar yetkisi Fairplay Events tarafından atanmış olan Organizasyon Komitesi’ne aittir.

b) Organizasyon Komitesi’nin, Business Cup ile ilgili her türlü değişikliği yapma hakkı saklıdır. 

c) Organizasyonla ilgili haberler, duyurular, müsabaka sonuçları ve müsabaka programları gibi bilgiler com.tr’de yayınlanacaktır.  www.businesscup.com.tr’de yayınlanan bilgileri takip etmek takımların kendi sorumluluğundadır ve takip etmemekten doğacak zararlardan Organizasyon Komitesi sorumlu tutulamaz.

d) Fairplay Events Merkez Disiplin Kurulu tarafından kurallara aykırı davrandığı gerekçesiyle tüm Fairplay Events müsabakalarından men cezası veya müsabakadan men cezası uygulanan takım ile oyuncular, maddi veya manevi herhangi bir hak iddia edemez.

12. SAĞLIK

a) Organizasyon Komitesi, Business Cup’ta gerçekleştirilen her müsabakada olası sağlık problemlerinde ilk müdahalede bulunabilmesi için, tesiste en az bir ilk yardım görevlisi bulundurmakla mükelleftir. Bununla birlikte, katılan tüm oyuncular sağlık konusunda kendileri sorumludur. Spor yapmalarına engel rahatsızlıkları bulunanlar organizasyona katılmamalıdır. 

b) 45 yaşından büyük kişilerin, doktordan aldığı “spor yapabilir” şeklindeki sağlık raporunu beyan ederek müsabakalara katılmasında herhangi bir problem yoktur. Sağlık raporu beyan edilmediği takdirde Fairplay Events’in hiçbir sorumluluğu yoktur.

c) Fairplay Events sağlıkla ilgili konularda; takımların tedbir almaması ve öngörülemeyen nedenler neticesinde, takımların veya oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

13. GÜVENLİK

a) Organizasyona katılan tüm takımlar güvenlik konusunda kendileri sorumludurlar. 

b) Katılımcıların kendi aralarında ya da tesislerle aralarında çıkabilecek ihtilaflarda Fairplay Events taraf değildir, sorumluluk kabul etmez.

c) Fairplay Events güvenlik ile ilgili konularda; takımların gerekli tedbirleri almaması veya öngörülemeyen nedenler neticesinde, takımların ve oyuncuların uğrayabileceği maddi ve manevi zararlardan sorumlu tutulamaz.

14. ÖDÜLLER

a) İl etabı sonucunda İl Şampiyonu unvanını kazanan takımlar, Business Cup İl Kupası, teknik direktör ve futbolcular da madalya almaya hak kazanır. İl ikincisi olan takımın oyuncuları madalya, şirket yetkilisi ise plaket ile ödüllendirilir.

b) İllerin her iki dönem (2023 Güz ve 2024 Bahar Dönemi) Şampiyonları, Avrupa Şampiyonası’na katılmaya hak kazanır. Avrupa Şampiyonası’na katılma hakkı kazanan takımların; 15 kişilik kadrosunda kayıtlı bulunan oyuncuların ve teknik direktörünün konaklama, toplantı, saha içi etkinlik, ulaşım ve transfer maliyetleri kendilerine aittir.

c) Organizasyon Komitesi, açıklanan ödüllerde değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Başarıyla Gönderildi...
SiziHemenArayalım SİZİ HEMEN ARAYALIM

* Şehir Seçiniz

+90